BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Solanki
Solanki
Dobroczynne działanie i liczne zastosowania wód termalnych i solankowych, znane są nie od dziś. Solanki stanowią cenne uzupełnienie codziennej pielęgnacji - szczególnie w przypadku wspomagania leczenia przewlekłych schorzeń oraz w okresach długotrwałej rekonwalescencji.
Czym jest solanka?
Solanka to inaczej woda mineralna o wysokim stężeniu chlorku sodu, która jest bogata w jony sodowe, sole magnezowe, a także związki jodu i bromu. Mineralizacja ogólna solanki powinna wynosić co najmniej 35 g/dm3. W Polsce wody solankowe występują głównie na Podkarpaciu, w Małopolsce, w województwie śląskim oraz na Pomorzu. Tradycyjnie stosuje się je do wytwarzania soli leczniczych a także, od XIX wieku, w lecznictwie uzdrowiskowym. Obecnie solanki wchodzą w skład wielu kosmetyków, produktów o przeznaczeniu leczniczym oraz znajdują zastosowanie jako element terapii i zabiegów pielęgnacyjnych.
Dobroczynne właściwości solanki
Ze względu na wysoką mineralizację, solanki wykazują działanie przeciwzapalne, oczyszczające i antybakteryjne - od stuleci wykorzystywane są jako środek wspomagający leczenie chorób dróg oddechowych, układu krwionośnego i nerwowego, a także schorzeń narządów ruchu. Kąpiel solankowa potrafi wyciszyć organizm, obniżając ciśnienie krwi, łagodząc oraz wspomagając odnowę skóry. Substancje wchłaniane przez skórę do organizmu wpływają na zmniejszenie pobudliwości nerwów czuciowych, a także zwiększają ukrwienie. Solanka, ze względu na bogactwo zawartych w niej biopierwiastków i mikroelementów, działa regenerująco i odżywczo na dziąsła i paznokcie.
Zastosowanie solanki w kosmetyce i leczeniu
Najpopularniejszą metodą stosowania solanki jest przygotowanie leczniczej kąpieli. Jej parametry należy dobierać w zależności od konkretnego schorzenia lub problemu. Podobne zabiegi znajdują się w ofercie wielu uzdrowisk i salonów odnowy biologicznej, ale zaopatrując się w preparaty wysokiej jakości, można podobną metodę pielęgnacji odtworzyć we własnej łazience. Po kąpieli nie należy wycierać ciała ręcznikiem, zamiast tego lepiej pozwolić skórze wyschnąć samoistnie. Dzięki temu naskórek wchłonie wszystkie cenne substancje. Kąpiele solankowe polecane są szczególnie osobom zmagającym się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego oraz ze schorzeniami zwyrodnieniowymi i reumatycznymi. Wykorzystanie solanki przyczynia się do budowania odporności organizmu oraz przyspiesza rekonwalescencję. Wody solankowe polecane są także do leczenia niektórych chorób dróg rodnych oraz przy otyłości czy w przypadku niektórych chorobowych zmian skóry, jak np. łuszczyca.